Συμμετοχή του σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Οι μαθητές/τριες των Β, Γ, Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού – EU CodeWeek. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης, την οποία στηρίζει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή,  που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Οι μαθητές/τριες βρήκαν στον χάρτη δραστηριοτήτων της περιοχής μας το σχολείο τους και ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις δραστηριότητες που μπορείτε να δείτε παρακάτω, ασχολούμενοι με την δημιουργία αλγορίθμων (Β, Γ) και την κρυπτογράφηση και αποκρυπτογράφηση μηνυμάτων (Ε, ΣΤ).

Μπορείτε να δείτε την δραστηριότητα με την οποία ασχολήθηκαν οι μαθητές/τριες των Β και Γ τάξεων στην ιστοσελίδα του CodeWeek, κάνοντας κλικ εδώ.

Μπορείτε να δείτε την δραστηριότητα με την οποία ασχολήθηκαν οι μαθητές/τριες των Ε και ΣΤ τάξεων στην ιστοσελίδα του CodeWeek, κάνοντας κλικ εδώ.

Συγχαρητήρια σε όλους μας τους μαθητές/τριες για την συμμετοχή τους!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Λάσκαρη Μαρία