Λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος 2023 – 2024

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από την Τετάρτη, 20 Σεπτεμβρίου, ξεκινάει η λειτουργία του ολοήμερου προγράμματος μέχρι τις 15:00 μ.μ.

• Τα παιδιά θα πρέπει να έχουν μαζί τους μωρομάντιλα, χαρτομάντιλα και αντισηπτικό για την προσωπική τους υγιεινή.
  • Ένα πλαστικό σουπλά (το πλένετε καθημερινά και το ξαναβάζετε στην τσάντα του παιδιού).
  • Μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολικά γεύματα, τα παιδιά φέρνουν φαγητό από το σπίτι σε ξεχωριστό τσαντάκι και όχι στην σχολική τσάντα τους. Παρακαλούμε πολύ αποφύγετε τα φαγητά που θέλουν ζέσταμα και αυτά που έχουν πολλά υγρά. Φροντίστε επίσης τα δοχεία φαγητού να κλείνουν πολύ καλά.
  • Παρακαλούμε πολύ, μιλήστε και εκπαιδεύστε τα παιδιά σας σε κανόνες καλής συμπεριφοράς κατά τη διάρκεια του φαγητού (είμαστε προσεκτικοί και προσπαθούμε να μην ρίχνουμε φαγητό στο πάτωμα, προσέχουμε να μην λερώνουμε αλλά, αν λερώσουμε, μαζεύουμε προσεκτικά τα σκουπίδια μας κ.ά. ).
  • Ελέγχετε και καθαρίζετε τακτικά τις τσάντες που βάζουν το φαγητό τους.
  • Ενημερώστε οπωσδήποτε τους εκπαιδευτικούς αν το παιδί σας έχει κάποια αλλεργία που σχετίζεται με τη διατροφή.

Για την πλήρη λειτουργία (ως τις 16:00 μ.μ.) καθώς και για την πρωινή ζώνη θα σας ενημερώσουμε με νεότερη επιστολή.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία.

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί