European day of languages

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια ημέρα αφιερωμένη στην ανάδειξη της γλωσσικής και πολιτισμικής πολυμορφίας της Ευρώπης. Κάθε χρόνο, μετά το 2001, με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών εορτάζουμε τον πλούτο των γλωσσών που συνυπάρχουν στην Ευρώπη και εκτός αυτής.

Πάνω από 225 γλώσσες είναι γηγενείς μόνο στην Ευρώπη, χωρίς να συνυπολογίζονται οι γλώσσες που έφθασαν στην ευρωπαϊκή ήπειρο μέσω της μετανάστευσης. «Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών μάς υπενθυμίζει ότι η εκμάθηση μιας γλώσσας είναι ένα βήμα προς τους άλλους και σεβασμός στην κουλτούρα τους», όπως λέει η Γ. Γραμματέας, κ. Marija Pejčinović Burić.

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στοχεύει:

• Στην ευαισθητοποίηση σχετικά με τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών, με σκοπό την ενίσχυση της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης.
  • Στην ανάδειξη της πλούσιας γλωσσικής και πολιτισμικής πολυμορφίας της Ευρώπης.
  • Στην ενθάρρυνση της διά βίου εκμάθησης γλωσσών εντός και εκτός του σχολείου.

Στα πλαίσια αυτού του  εορτασμού οι μαθητές του Δ2 δημιούργησαν  αφίσα με σημαίες από διάφορες χώρες.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Στρατηγού Κωνσταντίνα